Triphala: Starobylá bylinná formulka pro moderní zdravotní potíže

Objevte tajemství starověké bylinné formulky, která je relevantní i pro moderního člověka a jeho zdravotní problémy. Přečtěte si více o tom, jak může triphala přispět k Vašemu zdraví a pohodě.
Triphala

Seznamte se s triphalou

O triphale v kostce

Pokud hledáte účinný přírodní způsob, jak zlepšit své zdraví a pohodu, možná jste se již doslechli o triphale. Triphala je sanskrtský termín, který znamená „tři plody“. Triphala se připravuje podle tradiční ajurvédské receptury, která obsahuje stejný poměr tří prášků ze sušených plodů: amalaki, bibhitaki a haritaki. Každý z těchto plodů má své vlastní jedinečné vlastnosti a účinky, ale když se jejich síly spojí, vytvoří unikátní látku s potenciálem harmonizovat tělo, vyladit mysl a navracet ducha do rovnováhy.

Základní koncepty ájurvédy

Ájurvéda je starověký systém medicíny, který vznikl v Indii před více než pěti tisíci lety. Vychází z principu, že zdraví je stav harmonie mezi člověkem a jeho životním prostředím. Dalším základním postulátem ájurvédy je jedinečnost osobní konstituce neboli dóši člověka, která určuje jeho fyzické, mentální a emocionální vlastnosti. Existují tři hlavní dóši: váta, pitta a kapha. Váta je principem pohybu a kreativity, pitta je principem transformace a inteligence a kapha je principem stability a lubrikace. Pokud se dóši nacházejí v rovnováze, člověk je zdravý a spokojený. V případě vychýlení dóš, stává se člověk náchylným k nemocem a utrpení. Na detailní příspěvek o dóšách se můžete prokliknout zde.

Co potřebujete o triphale vědět

Triphala je jednou z nejčastěji užívaných a nejznámějších ajurvédských receptur. Lidé používají triphalu jako lék při rozmanitých zdravotních problémech, včetně poruch trávení, při nedostatečné imunitě, kožních potížích, onemocnění oční, problémech s váhou a hormonální nerovnováze, protože triphala vyrovnává všechny tři dóši. Triphala však není pouhým lékem, slouží také jako rasayana neboli omlazující tonikum, které může podpořit dlouhověkost a vitalitu. Může také zlepšit duchovní aspekty života tím, že čistí jemné energetické kanálky těla, neboli nádí, a probouzí vnitřní moudrost neboli pradžňu. Triphala může člověk užívat dlouhodobě jako doplněk stravy.

V tomto článku prozkoumáme výhody triphaly, vysvětlím, jak ji používat a upozorním na kontraindikace, o kterých je třeba být v souvislosti s užíváním triphaly informován. Kriticky zhodnotím také některé konvenční myšlenky a mýty o triphale a poskytnu Vám vědeckými důkazy podložený náhled na tuto starodávnou ajurvédskou formulku. Doufám, že Vás můj článek inspiruje k tomu, abyste triphalu vyzkoušeli, pokud jste triphalu zatím neužívali, nebo k ní přistoupili z jiného místa v sobě, jste-li ostřílení a pokročilí spotřebitelé.

Tři plody nadupané prospěšnými látkami

amalaki, bibhitaki, haritaki

Chemické složení triphaly je ve srovnání s jinými bylinnými přípravky jedinečné. Mezi hlavní chemické složky triphaly patří třísloviny, kyselina galová, kyselina ellagová, kyselina chebulinová, kvercetin, luteolin, saponiny, antrachinony, aminokyseliny, mastné kyseliny a různé uhlohydráty. Formulka obsahuje minerální látky: vápník, hořčík, draslík, zinek. Rovněž obsahuje vitamín C, který se nachází zejména v amalaki, a vitamín E. Tyto látky přispívají k antioxidačním, imunomodulačním a potenciálním hypoglykemickým vlastnostem triphaly.

Informace o obsahu makroživin v triphale jsou omezené, obecně se má za to, že nutriční profil především obsahuje vlákninu a sacharidy. Pro podrobnější analýzu makroživin je nezbytný další výzkum, případně konzultace s odborníkem na výživu.

MakroživinyObsah na v dávce (14 g triphaly)
Sacharidy9 g
Dietní vláknina3 g
Bílkoviny1 g
Tuky0,5 g
Zdroj: © 2024 Macrobiotic World

Co triphala dokáže a odkud pramení její síla

V této části prozkoumáme, jak účinky triphaly a účinky jejích ingrediencí. Zjistíme, které účinky mají všechny tři ingredience s triphalou společné, které jsou unikátní pro jednotlivé ingredience, a které vznikly jejich spojením, jsou jedinečné pro triphalu.

Účinky triphaly, které mají také všechny tři ingredience

Účinky jednotlivých složek triphaly se kombinací vzájemně posilují.

Podpora zdravého trávení

Triphala rozdmýchává trávicí oheň a zvyšuje jeho intenzitu a účinnost. Také pomáhá odstranit ámu, očišťuje trávicí trakt a podporuje vylučování odpadních produktů. Tím zajistí správné strávení a vstřebání potravy a také tvorbu ojasu.

 • Amalaki podporuje zdravé trávení stimulací sekrece trávicích enzymů a šťáv, a zlepšuje vstřebávání živin. Také pomáhá předcházet a léčit dyspepsii, gastritidu a vředy, tím, že uklidňuje a hojí sliznice žaludku a střev.
 • Bibhitaki podporuje zdravé trávení, odstraňuje nadbytečný hlen a toxiny z dýchacího a trávicího systému. Také pomáhá předcházet a léčit zácpu, průjem, koliku a syndrom dráždivého střeva, tím, že uvolňuje křeče a kontrakce střevních svalů, a vypuzuje přebytečný vzduch a plyn.
 • Haritaki podporuje zdravé trávení na úrovni nervový systému. Také pomáhá předcházet a léčit hemeroidy, fisury a fistuly, které jsou často způsobeny chronickou zácpou.

Podpora imunitního systému

Triphala posiluje přirozenou obranyschopnost těla, předchází běžným onemocněním a léčí je a moduluje imunitní odpověď. Bojuje proti infekcím, snižuje zánět a stimuluje tvorbu bílých krvinek a protilátek. Vyrovnává také střevní flóru, která je nezbytná pro zdravý imunitní systém.

 • Amalaki je bohaté na vitamin C a antioxidanty, které chrání buňky před poškozením. Vitamín C je silným imunostimulantem. Vitamín C pomáhá chránit tělo před volnými radikály, které mohou poškodit buňky a tkáně, a podporuje tvorbu bílých krvinek, které bojují proti infekcím.
 • Bibhitaki podporuje zdravý imunitní systém svými antimikrobiálními a antiparazitárními účinky. Bibhitaki také pomáhá předcházet a léčit respirační infekce, jako je kašel, nachlazení, bronchitida nebo astma, tím, že rozpouští a odstraňuje hlen a toxiny z dýchacích cest. 
 • Haritaki je mocný adaptogen, který pomáhá tělu přizpůsobit se stresu a změnám. Omlazuje nervový systém a mozek, centrum imunitní regulace.

Triphala regeneruje a omlazuje

V ájurvédě se používá termín rasayana. Rejuvenační a adaptogenní účinky má na mysl a ducha, zvyšuje duševní jasnost a zlepšuje paměť a podporuje duchovní růst a uvědomění. Amalaki je známé jako elixír mládí, zpomaluje stárnutí a zlepšuje vzhled. Bibhitaki se přezdívá elixír zdraví, neboť podporuje dlouhověkost a vitalitu. Haritaki bývá označován jako elixír moudrosti, protože podporuje inteligenci a intuici. zvyšuje neuroplasticitu a neurogenezi, podporuje krevní zásobení a okysličení.

Unikátní účinky triphaly

Triphala je více než součet svých částí. Kombinací amalaki, bibhitaki a haritaki vznikají nové účinky, které nemá žádná složka triphaly samostatně. Spojením se jejich síly násobí (synergický efekt).

Regulace hmotnosti: Triphala je užitečná pro lidi, kteří chtějí zhubnout nebo udržet zdravou hmotnost. Pomáhá snižovat tělesný tuk tím, že inhibuje tvorbu nových tukových buněk a stimuluje spalování tuků. Kromě toho snižuje chuť k jídlu a zvyšuje sytost, což vede k nižšímu příjmu kalorií. Triphala také zlepšuje metabolismus a snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, což jsou rizikové faktory pro obezitu a kardiovaskulární onemocnění.

Podpora trávení: Triphala je známá svou schopností podporovat trávicí funkce, zejména u lidí s chronickou zácpou, syndromem dráždivého tračníku nebo dyspepsií. Působí jako mírné projímadlo, které stimuluje střevní peristaltiku a pomáhá vyprazdňovat střeva. Dále vyrovnává střevní mikroflóru, potlačovat patogenní bakterie a podporovat prospěšné bakterie. Triphala také zlepšuje trávení tím, že zvyšuje sekreci trávicích enzymů a žluči.

Podpora pleti: Triphala je prospěšná pro zdraví kůže, protože podporuje její detoxikaci, hydrataci a regeneraci. Vyživuje kožní buňky, pomáhá odstraňovat toxiny, čímž zabraňuje tvorbě akné, výsevu vyrážek a kožním infekcím. Také zvyšuje hladinu kolagenu a elastinu v kůži, čímž zlepšuje její pružnost, pevnost a mladistvý vzhled. Chrání kůži před poškozením slunečním zářením, které může způsobit vrásky, pigmentaci nebo rakovinu kůže.

Jak triphala podporuje trávení: stimulace agni, eliminace ámy a tvorba ojas

Podle ájurvédy není trávení pouze chemickým procesem štěpení potravy a vstřebávání živin. Jedná se komplexní proces přeměny a asimilace všech aspektů života, včetně zážitků, vjemů, myšlenek a emocí. Trávení má na starosti trávicí oheň, agni. Konečným produktem trávení je velejemná esence ódžas, který je zdrojem života.

Slabé nebo narušené trávení vede k hromadění toxinů, které jsou příčinou všech nemocí. Triphala funguje jako strážce ohně, zvyšuje jeho intenzitu a účinnost. Čistí trávicí trakt od toxinů, reguluje pohyby střev a podporuje pravidelné vylučování odpadních produktů. Užívá se při běžných zažívacích problémech, jako jsou:

 • Zácpa: Triphala jako mírné laxativum může zmírnit zácpu a podpořit pravidelné vylučování. Změkčuje stolici a tak usnadňuje její průchod střevem. Pomáhá při potížích s hemoroidy, fisurami a píštěli, které jsou způsobeny chronickou zácpou.
 • Nedostatečné trávení: Triphala stimuluje sekreci trávicích enzymů a šťáv a zlepšuje vstřebávání živin. Může také předcházet a léčit dyspepsii, gastritidu a vředy tím, že zklidňuje a hojí sliznice žaludku a střev.
 • Plynatost a nadýmání: Triphala může snížit plynatost a nadýmání tím, že uvolní sevřené hladké svalstvo, uklidňuje a uvolňuje nervový systém a trávicí systém.
 • Kyselost: Triphala dokáže neutralizovat zvýšenou kyselost a zásaditost žaludku. Může zmírnit projevy refluxu, pálení žáhy a GERD, neboť chrání jícen a hrdlo.

Jak hubnout s triphalou

Několik vědeckých studií ukázalo, jak může triphala pomoci při regulaci hmotnosti a obezitě modulací lipidového profilu, hladiny glukózy a zánětlivých markerů. Například randomizovaná kontrolovaná studie provedená v roce 2012 zjistila, že triphala významně snížila tělesnou hmotnost, index tělesné hmotnosti a obvod pasu ve srovnání s placebem u jedinců s nadváhou a obezitou. Další studie provedená v roce 2017 zjistila, že triphala zlepšila parametry metabolického syndromu, jako je krevní tlak, cholesterol a inzulínová rezistence, u obézních a diabetických potkanů.

Jak užívat triphalu podle konstituce a nerovnováhy

Jedinečná kombinace dóš člověka představuje jeho konstituci neboli prakriti, která je určena v okamžiku početí. Prakriti představuje ideální stav rovnováhy. Každá naše volba, každá situace, kterou prožíváme, jak se stravujeme, náš životní styl, prostředí, v němž žijeme, míra zátěže, naše nálady a emoce mohou dóši rozladit. Tento nerovnovážný stav neboli vikriti, může vést k různým zdravotním problémům. Například přebytek váty může způsobit suchost, úzkost, nespavost nebo zácpu; přebytek pitty může způsobit zánět, hněv, překyselení organismu nebo žaludeční vředy; nadbytek kapha dóši může vést k městnání, letargii, obezitě nebo cukrovce. Ájurvéda pomáhá nalézat způsoby, jak se v různých životních situacích podpořit tak, aby byla rovnováha dóš zachována.

Jak triphala harmonizuje tři dóši: vátu, pittu a kaphu

Každá ze složek triphaly harmonizuje jednu z dóš. Hořké a zahřívací haritaki uklidňuje vátu svými regenerativními účinky na nervový systém a mozek. Kyselé a ochazující amalai příznivě působí na pitta dóšu, vyživuje všechny tkáně.  Bibhitaki, které je svíravé a zahřívací, uklidňuje kaphu, neboť očišťuje respirační systém a trávicí trakt. Triphala, kombinace tří plodů, podporuje správné fungování všech orgánů a tělesných systémů.

triphala dle konstituce

Při dóšických nerovnováhách se používá následovně:

 • Váta nerovnováha: Triphala může zklidnit nervový systém, snížit úzkost a stres, zlepšit kvalitu spánku a regulovat střevní peristaltiku. Dokáže také promastit klouby, vyživit pokožku a vlasy a zlepšit paměť a koncentraci.
 • Pitta nerovnováha: Triphala může regulovat zánětlivé procesy, odstraňovat z těla kyselost, podpořit hojení vředů a vnějších ran. Může očišťovat krev, játra a slezinu, zlepšit zrak a pleť.
 • Kapha nerovnováha: Triphala může stimulovat metabolismus, spalovat přebytečný tuk a eliminovat toxiny. Může také posílit imunitu, energii a vitalitu a zabránit infekcím a alergiím.

Triphala je všestranný a bezpečný bylinný přípravek, který může užívat kdokoli bez ohledu na věk, pohlaví nebo konstituci. Dávkování, načasování a způsob užívání se mohou lišit v závislosti na individuálních potřebách a cílech. Proto je vhodné se před použitím triphaly poradit s ájurvédským terapeutem, který vás může navést, jak ji efektivně a vhodně používat.

Jak užívat triphalu pro duševní a duchovní rozvoj: osobní experiment

Triphala je jednou z nejstarších a nejuniverzálnějších ájurvédských formulek s širokým terapeutickým použitím. V tomto článku jsem Vám přiblížila některé z nich. V této části bych Vás ráda upozornila na schopnost triphaly podporovat trávení na jemnější úrovni. Triphala pomáhá trávit emoce, pocity a myšlenky a prohlubuje naše vědomí.

A tak Vás vyzývám k experimentu, vyzkoušejte triphalu a otestujte její sílu sami na sobě. Ať ji budete užívat v kapslích nebo konzumovat prášek, zkuste si všímat, jak kromě Vašeho těla, účinkuje na mysl a duši. Zkuste si průběžně odpovídat na některé z těchto otázek:

 • Jak se cítím po užití triphaly? Jaký je můj energetický stav, nálada, klid, soustředění?
 • Jak se změnil můj vztah k jídlu, spánku, cvičení, práci, zábavě, lidem, sobě?
 • Jak se projevuje triphala na mé kreativitě, intuici, inspiraci, motivaci, radosti?
 • Jak mi triphala pomáhá poznat sebe sama, mé silné a slabé stránky, touhy a cíle?
 • Jak mi triphala pomáhá propojit se s přírodou, vesmírem, božstvím, vyšším já?

Jakou formu triphaly zvolit a v jakém množství ji užívat

Triphalu může užívat kdokoli bez ohledu na věk, pohlaví nebo konstituci. Obezřetné by měly být ženy v těhotenství. Dávkování, načasování a způsob užívání se liší v závislosti na individuálních potřebách. Proto je vhodné se před užíváním triphaly poradit s ájurvédským terapeutem, který Vás individuálně navede. Triphala může být užívána v různých formách:

Triphala ve formě prášku je nejautentičtější a nejčastěji doporučovaný způsob užívání. Prášek se konzumuje s teplou vodou před spaním nebo ráno na lačný žaludek. Teplá voda pomáhá dopravit triphalu do žaludku a podporuje jeho vstřebání.

Čaj z triphaly lze připravit louhováním prášku ve vroucí vodě nebo povařením prášku. Delším vařením se chuť čaje prohlubuje. Lze užívat stejně jako prášek ráno pro posílení trávení nebo večer pro harmonizaci vylučování.

Kapsle jsou na užívání pohodlné. Jejich konzumace není časově náročná. Jejich dávkování se může lišit v závislosti na obsahu, síle a kvalitě kapslí. Měly by být skladovány na chladném a suchém místě, mimo přímé sluneční světlo pro zachování účinnosti.

Tablety se připravují lisováním. Jejich užívání je pohodlné a vhodné pro ty, kteří nemají rádi chuť nebo texturu prášku. Dávkování se může lišit v závislosti na gramáži tablet. Měly by být skladovány na chladném a suchém místě.

triphala v kapslích

Kombinace triphaly s dalšími látkami

Triphala může být kombinována s dalšími bylinami, kořením nebo potravinami, aby se zvýšily její účinky. Kombinace se zázvorem, kardamomem nebo fenyklem posiluje trávení; směs s lékořicí působí hojivě na sliznice; v kombinaci s kurkumou nebo neemem čiští krev; v kombinaci se skořicí a pískavicí může podporovat regulaci hladiny cukru v krvi a chuti k jídlu.

Jak se vyhnout nežádoucím účinkům při užívání triphaly

Triphala se jako tradiční ajurvédská bylinná receptura používá po tisíce let. Je považována za bezpečnou a dobře snášenou formulku. Nejsou známé obecné nepříznivé účinky. Opatrnost je vhodná v těhotenství, při zvýšené citlivosti a v závažném zdravotním stavu.

Triphala: co říkají lidé, kteří ji užívají pravidelně

Přidávám příběhy lidí, kterým triphala prospěla:

Objevujme společně triphalu a sdílejme zkušenosti

Pokud hledáte přirozený a holistický způsob, jak dosáhnout vyváženého životního stylu, je pro vás triphala ideální volbou. Triphala je všestranný a bezpečný bylinný přípravek, který může užívat kdokoli bez ohledu na věk, pohlaví nebo konstituci. Proč tedy nezkusit triphalu a sami na sobě sledovat její účinky? Nemáte co ztratit a můžete mnohé získat. Vyzkoušejte triphalu ještě dnes a udělejte si zkušenost s ájurvédou!

Vysoce kvalitní triphalu můžete objednat online na důvěryhodném e-shopu zde.

Doufám, že Vám tento článek odpověděl na otázky, co je triphala, a jak ji používat pro podporu zdraví a vědomí. Pokud se Vám text líbil, upozorněte na něj své přátele a známé, kteří by mohli mít zájem o ájurvédskou medicínu. Pokud máte nějaké dotazy, komentáře nebo zkušenosti s triphalou, neváhejte mi napsat. Těším se na Vaše zkušenosti s triphalou a jak proměnil Váš život.