Konzultace

Ájurvédská konzultace

Jak probíhá ájurvédská konzultace?

Konzultace

Jak probíhá ájurvédská konzultace?

Ájurvédská konzultace

Terapeutický rozhovor

Jako ájurvédská terapeutka provázím ženy i muže na jejich osobní cestě ke zdraví. Pravidelně se s klientem setkávám a společně hledáme řešení konkrétní fyzické či psychologické obtíže. Ať už se jedná o problémy jako je nespavost, únava, obezita, trávicí potíže, či fyzických nemoci na příklad artróza, revmatoidní artritida, se kterou mám osobní zkušenost, nebo alergie či atopický ekzém a na úrovni psychiky kupříkladu panické ataky nebo deprese.

Ájurvédská konzultace probíhá v nějkolika fázích, z nichž první začíná ještě před prvním osobním setkáním. Klient odpovídá na soubor otázek formou dotazníku, které mají za cíl zjistit aktuální zdravotní stav, mapují dosavadní život a rodinnou historii. Poté je domluven termín konzultace. Konzultace ať již první nebo následná se skládá ze tří částí. V první části kunzultace vedu s klientem terapeutický rozhovor, zabýváme se různými oblastmi lidského života včetně stravy, životního stylu, vztahů, naladěním mysli, emocemi, duší a osobní duchovní cestou. Ve druhé části vyšetřím klientův pulz a prohlédnu jazyk, oči a nehty, čímž získám mnoho cenných informací tak, aby byl obraz klientova života ucelenější. Ve třetí závěrečné části dostává klient obvykle 2 až 3 doporučení. Může se jednat o úpravu jídelníčku nebo životního stylu. Je-li třeba, doporučuji klientovi konkrétní bylinu či bylinou směs. Někdy můžou být nápomocné speciální ájurvédské terapie jako je abhyanga nebo marma čikitsa a mnohé jiné.

Oslovil-li Vás způsob mé práce, můžete si zarezervovat termín konzultace a já se těším na Vás a náš společný čas.


Frekvence konzultací

Četnost konzultací se odvíjí od závažnosti problému, který řešíte. Vhodné je setkat nejméně jedenkrát za sezónu tak, aby bylo možné doporučení přizpůsobit dané části roku a Vaší aktuální situaci.

Úspěch léčby

Ájurvéda jako léčebný systém léčí člověka nikoli konkrétní nemoc. Proto se mnohdy stává, že dva pacienti trpící stejnou nemocí dodržují odlišná doporučení. Jeden pacient odchází se směsí koření a doporučením úpravy jídelníčku, zatímco druhý se věnuje vnitřní práci.


Možná doporučení

„Domů si odnesete sadu doporučení týkající se stravy, denního režimu, nebo Vám bude doporučena k užívání konkrétní bylina či navržena tělesná terapie.“

Dietetická doporučení

vhodné a méně vhodné potraviny, zakázané kombinace

Úprava režimu

kdy a jak konat, čeho se vyvarovat, přirozené potřeby

Práce s myslí a emocemi

kultivace sattvy, provinění proti intelektu, trávení emocí

Koření

jako součást pokrmu a samostatně jako lék

Bylinné přípravky

prášek, odvar, extrakt, pasta, medikované ghí a oleje

Jemnohmotné léky

meditace, mantry, rituály (např. agnihotra (obětování ohni))