Pitta dóša a její dary: jak žít život se zápalem

Pitta dóša je ohnivá energie, která dává inteligenci, charisma, odvahu a kreativitu. Negativní aspek pitta dóši je tendence k podrážděnosti, zánětům a infekcím. V tomto článku se dozvíte, jak žít život se zápalem, aniž byste se spálili a nebo vyhořeli.
pitta

V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o potenciálu pitta dóši a jak z něho smysluplně čerpat, aniž by se elementy ohně a vody obrátily proti Vám. Nepřináší odpovědi na základní otázky, jak poznat, zda máte převahu pitta dóši, jaké jsou její typické projevy, ani jak zvýšenou pittu harmonizovat. Pro tyto informace se můžete začíst do jiného článku zde na blogu.

Vnitřní jiskření

Slovo jiskra pro mě bývalo zabarvené bolestí. Randila jsem s mužem, který tvrdil, že onu jiskru postrádám. Ze strachu z odmítnutí jsem se svírala do těsné kazajky konvencí, pravidel a nedovolovala jsem si svobodně se provevovat. Uvnitř, ve skrytosti jsem jiskřila. Každý máme plamínek, který je zdrojem našeho nadšení, radosti, zájmu, motivace, smyslu a směru. Naší povinností je o něj pečovat, rozvíjet a žít ho.

pitta

Pitty mívají jasněji než bohémské váty a hluboké kaphy. Nepotřebují dotazníky, který jim změří úroveň životní spokojenosti, nebo apky, které sledují procentuelní naplnění jejich cílů. Bývají upřímné k sobě i k druhým, přijímají sebe i svůj životní příběh a dokáží žít v souladu se svými hodnotami a cíli.

Jak pečovat o svůj vnitřní plamen?

Pro život se zápalem se zaměřte na tři zdroje jiskření: zdraví, vztahy a sebeckost. Sebeckostí nemíním být sobecký, ale zdravé sebevědomí, sebepoznávávání, sebevyjadřování a sebeuskutečňování.

Aktivní podpora svého fyzického a psychického zdraví představuje první zdroj. Ač následující slova nejsou objevná a znějí banálně představují základní předpoklady zdraví: zdravé a skutečné potraviny, pravidelný pohyb v přírodě, odpočinek, dostatečný spánek, klidný dech, smích a ticho. Chronická a vážná nemoc potřebují silnější jiskru, kterou bude vyživovat upřednostňování „mohu“ před „nezvládnu“, pozitivní postoj, vděčnost a optimismus. Zdraví je tedy nejen zdrojem vnitřního plamene, ale i výsledkem jeho hoření.

Čas s lidmi, které těší Vaše společnost, kteří Vás podporují, respektují a inspirují, je druhým zdrojem a jejími nástroji jsou otevřená a upřímná komunikace, naslouchání, sdílení a spolupráce. Odměnou pak je pocit sounáležitosti a opory.

Poslední zdroj jiskření můžeme souhrně nazvat sebeckost. Označuje péči o nitro a zahrnuje zkoumání vnitřních obsahů i seberozvoj. K objevování toho, kdo jsme, proč jsme, jací jsme a co nás naplňuje je celoživotní aktivitou. Zahrnuje sebelaskavost, doceňování se, nedopřávání sluchu vnitřnímu kritikovi i stanovování hranic. Obsahuje vnitřní tužby velké i drobnější. Rozvíjejme své zájmy, přečtěme si knihu, shlédněme seriál, dopřejme si inspiraci na semináři, cestujme. Umožňuje projevit svou osobnost, názory, emoce a kreativitu. A především realizovat své sny drobnými kroky s odvahou a odhodláním. Sebeckost je klíčem k naplněnému životu.

Když oheň nehřeje, ale pálí

Víte, že zánět je jednou z hlavních příčin mnoha chronických onemocnění, která postihují miliony lidí po celém světě? Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou zánětlivé onemocnění jako srdeční choroby, cukrovka, rakovina nebo autoimunitní poruchy zodpovědné za více než polovinu všech úmrtí celosvětově.

V České republice je situace podobná. Podle Státního zdravotního ústavu je vědecky prokázáno, že chronický zánět přispívá ke kardiovaskulárním chorobám, rakovině, metabolickému syndromu, diatetu, depresím, demenci, poruchám imunitního systému, komplikuje léčbu astmatu, alergií, autoimunitních onemocnění (revmatoidní artritidy, lupenky, roztroušené sklerózy a dalších onemocnění.

Jak souvisí zánět s pitta dóšou?

Zánět je přirozená reakce našeho imunitního systému na infekci, zranění nebo podráždění. Pomáhá izolovat, neutralizovat nebo vyloučit z těla škodlivé látky, toxiny, poškozené buňky, které ohrožují naše zdraví. Zánět se typicky projevuje příznaky, jako jsou zarudnutí, otok, bolest, horečka nebo ztráta funkce. Akutní zánět je dočasný autoregulační proces. V důsledku chronického zánětu časem dochází k poškození tělesných struktur.

Například, když se říznete do prstu, akutní zánět způsobí, že rána a její okolí zčervená, opuchne a bolí. Lokálně může dojít ke zvýšení teploty. Za příznaky stojí aktivita bílých krvinek, které bojují proti infekci a podporují hojení. Po několika dnech zánět ustoupí, rána se zatáhne a prst se začne hojit. Za zánětlivým procesem při cukrovce je snaha těla regulovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Chronický zánět může poškodit krevní řečiště. Tím se sníží schopnost těla zásobit orgány kyslíkem a živinami. Následně může dojít k jejich poškození.

Zánět může být ozdravným procesem, pokud jej dokážeme udržet pod kontrolou. Ztratíme-li nad ním vládu, může spálit, zničit a vyčerpat. Proto je důležité pečovat o vnitřní oheň a udržovat pittu v rovnováze. Jak to udělat? Jednoduše tím, že si budete volit potraviny a aktivity, které pittu nedráždí a laskavě ji harmonizují.

4 tipy, jak zvládnout vnitřní horkost a zánět

Jak můžete zánětlivé procesy ovlivnit s pomocí ájurvédy?

1. Jídelníček účinně brání tělo před zánětem. Vědecky podložené stravovací režimy se v čase proměňují podobně, i když poněkud pomaleji než módní výživové trendy. Pestrá, přirozená strava ověřená generacemi našich předků je rozumná volba. Ájurvéda při zánětech doporučuje zejména kurkumu, zázvor, černý pepř, zeleninu jako špenát nebo batáty.

2. Mnoho vědeckých studií dokládá protizánětlivé účinky fyzické aktivity. Pravidelné fyzické cvičení odborníci považují za účinnou protizánětlivou terapii. Avšak vysoce intenzivní cvičení, zejména pokud cvičíte často s krátkou dobou na zotavení, může vést k dysregulaci imunitního systému, což zvyšuje náchylnost k nemocem.

3. Hypokalorické diety mají protizánětlivý účinek nezávisle na složení stravy. Ukázalo se, že úbytek hmotnosti je kritickým faktorem při snižování zánětu v těle. Vede obvykle k významu snížení plazmatické hladiny zánětlivých cytokinů. Redukce viscerální tukové hmoty má protizánětlivé účinky též. Udržování stabilní přiměřené hmotnosti taktéž může pomoci snížit a odstranit zánětlivé procesy v těle.

4. Ukazuje se, že jedinci s aktivním zánětem mají kratší fáze REM spánku a nedostatek hlubokého spánku, což může tělu ztížit zvládnutí zánětu. Nedostatečný spánek souvisí se zvýšeným množstvím zánětlivých molekul, jako jsou cytokiny. Poruchy spánku v souvislosti se záněty se častěji vyskytují u žen.

Meditace jako lék první volby

Studie ukazují, že pozitivní přístup, dobrá nálada a psychologické intervence mohou pomoci snižovat hladiny zánětlivých cytokinů. Doporučovány jsou techniky meditace, jóga, biofeedback a aktivní imaginace.

Chronický stres může vést k přetrvávajícím zánětům v těle. Pokud je tělo vystaveno neustálému stresu stresové hormony, jako je kortizol a adrenalin, mohou stimulovat produkci prozánětlivých látek, jako jsou cytokiny. Kromě toho může chronický stres vést k dysfunkci endokrinního a imunitního systému, což může přispívat ke zvýšenému zánětu a negativnímu zkreslení pozornosti, přičemž obojí je spojeno s patogenezí symptomů deprese. I v těchto případech bývá vědeckou veřejností doporučována meditace jako účinná strategie zvládání chronického stresu.

Jaký je vliv alkoholu a kouření?

Závěry vědeckých studií nejsou konzistentní v hodnocení vlivu konzumace alkoholu. Někteří autoři doporučují střídnou konzumaci alkoholu pro redukci zánětu. Zároveň zdůrazňují potřebu pečlivého vyvažování přínosu a rizik na základě individuálního zdraví a rodinné historie. Jiné zdroje nastiňují pozitivní změny včetně snížení systémového zánětu, ke kterým dochází v těle, při abstinenci.

Odborníci tvrdí, že vzdání se návyku kouřit může vést k dramatickému snížení hladiny zánětu během několika týdnů. Nekuřáctví je výhodnější při různé zánětlivých zdravotních problémech.

S hřejivým úsměvem pitty

Doufám, že jste si četli článek o pittě s nadšením. Pitta je velmi důležitá a mocná energie, která nám může pomoci dosáhnout našich cílů, projevit naši kreativitu a cítit se plní života. Ale také vím, že pitta může být náročná a nebezpečná energie, která nám může způsobit problémy, když je v nerovnováze. Proto je důležité, abyste si hlídali svou pittu, a udržovali ji v rovnováze.

Pokud se Vám článek líbil, prosím, sdílejte ho se svými přáteli, kteří by mohli mít zájem o téma pitta dóša nebo o ájurvédu. Také mi zanechte komentář, ve kterém mi řeknete, co si myslíte o pittě, jak ji vnímáte ve svém životě, a jaké jsou vaše zkušenosti s vyvážením pitty. Ráda pročítám názory a lidské příběhy.

Několik otázek k zamyšlení

Na závěr Vám položím několik otázek, které Vám pomohou zamyslet se nad vaší pittou a jejím vlivem na Váš život. Zde jsou:

  • Jaké typy pitta nerovnováhy jste zažili?
  • Jaké strategie vyvažování pitta dóši jsou podle vašich zkušeností účinné a podpůrné?
  • Kde se Vám Vaše analytická mysl osvědčila?
  • Jak prožíváte a chápete své vnitřní rozhodování a procesy?
  • Jaké máte zkušenosti s vytvářením hranic? Jaké pocity ve vás vyvolává překračování hranic?
  • Jaké máte zkušenosti s různými komunikačními strategiemi (přímá, nepřímá, asertivní, pasivní)?
  • Jaké máte zkušenosti s tichým vzdáváním se?
  • Jak reagujete na stres a tlak?
  • Jaký vliv na Vás má čas (zejména napjatý program a stárnutí)?
  • Jaké máte zkušenosti s ohnivými emocemi, např. vztek a frustrace? Jak tyto emoce vyjadřujete? Jak tyto emoce zpracováváte?

Zkuste si na tyto otázky odpovědět upřímně a otevřeně. Sebereflexi s pittou spojují elementy ohně a vody.

Děkuji Vám za Váš čas a pozornost.