Tři nejlepší ájurvédské knihy, které byste měli přečíst

V tomto článku se rozepisuji o svých oblíbených ájurvédských knihách, které pomohou pochopit základy ájurvédy, obsahují praktické rady a inspirativní recepty. Zajímá Vás, které autory mám ráda? Proklikněte se na článek.
Tři nejlepší ájurvédské knihy

Tři nejlepší ájurvédské knihy

V tomto příspěvku bych se s vámi chtěla podělit o tři nejlepší ájurvédské knihy, jejichž autoři jsou výjimeční. Doufám, že vás zaujmou a že Vám přinesou užitek podobně, jako mně.

Miluji čtení. Ponořit se do vln slov je způsob, jak trávím volný čas a relaxuji. Čtení mi umožňuje prožít zprostředkovaně příběh někoho jiného, navštívit místa, kde se nepohybuji, a rozšiřovat si obzory.

Z prvního semináře o ájurvédském stravování, jsem odcházel uchvácená a okamžitě jsem si pořídila několik ájurvédských kuchařek. Přestože se nyní domnívám, že jsem se s jejich pomocí odchýlila od své rovnováhy, svět pokrmů neznámých chutí a omamujících vůní, které mají potenciál podporovat zdraví, mě fascinuje.

Áhára: Ájurvédská výživa pro zdraví od MUDr. Martiny Ziska

První z tří nejlepších ájurvédských knih je Áhára: Ájurvédská výživa pro zdraví od MUDr. Martiny Ziska, která je přední českou ájurvédskou lékařkou věnující se v klinické praxi ájurvédské psychologii. Její kniha Áhára je výsledkem jejího studia, výzkumu, klinických i osobních zkušeností s ájurvédou a výživou. Kniha může sloužit jako originální průvodce, neboť autorka k védské nauce přistupuje neobvykle. Koncepty jsou podány srozumitelně s mnoha praktickými doporučeními.

Martina Ziska v knize nabízí mnoho tipů a rad, jak si zjistit svou konstituci, jak si sestavit jídelníček podle ročních období, jak si vybírat potraviny, koření a byliny, jak si připravovat zdravé a chutné pokrmy, jak si zlepšit trávení a metabolismus, jak detoxikovat tělo a mysl a jak si udržet zdravou váhu a vitalitu.

Áhára je pro mě nejen knihou o ájurvédské výživě, ale také knihou o sebepoznání, sebeléčení a seberozvoji. Je to kniha, která mi pomohla změnit můj pohled na stravování, zdraví a vnitřní klid. Je to kniha, kterou doporučuji každému, kdo se na ájurvédu chce podívat z netradiční perspektivy.

Ájurvéda pro každý den od MUDr. Ernesta Schrotta

Další knihou, která si zaslouží vaši pozornost, je Ájurvéda pro každý den od MUDr. Ernesta Schrotta. Považuji ji za ideální knihu pro začínající ájurvédské nadšence. Obsahuje mnoho obrázků a schémat doplňujících a rozvádějících text. Nabízí jednoduché rady a doporučení s použitím dostupných prostředků, které lze provést svépomocí v domácích podmínkách. V závěrečné části knihy uvádí Ernest Schrott několik inspirativních a jednoduchých ájurvédských receptů.

Autor používá pro vysvětlení a dokreslení probíraných témat zajímavá podobenství, např. vychýlená dóša zbarví člověka podobně jako namodralá obrazovka porouchaného televizního přijímače.

Atreya zmiňuje důležitost “malých kroků“ pro úspěch v kapitole o problémech žaludku a střev. Hodnota tohoto doporučení je podle mého názoru natolik významná, že mohla naladit čtenáře již na první stránce knihy. Je to kniha, kterou často listuji a kterou doporučuji na svých seminářích zájemcům o doplňující informace.

Ájurvédská léčba pro ženy od Atreyi

Další z knih, kterou považuji za hodnou vaší pozornosti, je Ájurvédská léčba pro ženy od Atreyi. Mohly by ji ocenit ty ženy, které se nevzdávají vlastní odpovědnosti za své zdravotní potíže. V první části seznamuje s anatomií ženského reprodukčního systému z pohledu ájurvédy. Kniha je napsaná srozumitelně a přehledně, s mnoha příklady, tabulkami, grafy a Atreya v knize zmiňuje mnoho vědeckých studií a výzkumů. Také v knize představuje příběhy některých svých pacientek, včetně diagnóz a doporučené ájurvédské léčbě, s jejíž podporou zlepšily své zdraví a život.

Autor knihy, Atreya, je americký ájurvédský lékař. Založil a řídí Ayurvedic College v Kalifornii, kde poskytuje konzultace, léčbu a vzdělávání v oblasti ájurvédy. Napsal další knihy a publikace o ájurvédě.

Do knihy jsem se začetla s velkým zájmem cestou na dovolenou, ale záhy jsem zjistila, že je to kniha, která vyžaduje pozornost a soustředění. Proto jsem si na čtení vyhradila tichý a klidný čas, abych měla prostor myšlenky autora zpracovat a prozkoumat.

Kniha předkládá mnoho konkrétních receptur pro domácí přípravu ájurvédských léků s využitím bylin dostupných v Severní Americe a Evropě. Receptury Atreya rozdělil podle konstitucí a typů nemocí. Receptury doprovází dávkování a doporučený způsob užívání.

Sdílení

Jaké tři ájurvédské knihy zaujaly vás? Máte jiného oblíbeného autora? Podělte se pod příspěvkem. Podělte se s námi v komentářích. Těším se na vaše příspěvky.