Co je ájurvéda a jak může změnit váš život
Slovo ájurvéda je kompozitum dvou sanskrtských termínů – „ájus“, což v překladu znamená „život“ případně „dlouhověkost“, a „véda“, které lze přeložit jako „vědění“. Význam ájurvédy lze doslovně překládat jako „vědu o životě“.
Ájurvéda se jako ucelený léčebný systém zaměřuje na udržování a podporu rovnováhy těla, mysli a duše. Jejich harmonie se projevuje pevným zdravím. Přírodní procesy mohou a především jedinec svými volbami může tuto křehkou fyziologickou rovnováhu narušit. Úkolem ájurvédy je pak odstranit příčiny a nápravnými kroky obnovit dokonalou rovnováhu a klid.
Historie a vývoj ájurvédy
Starodávné kořeny
Kořeny ájurvédy sahají do období starověké Indie. První písemné záznamy o ájurvédě nacházíme ve védách, nejstarších literárních památkách lidstva, zejména v Atharvavédě. Tyto texty jsou staré přibližně 3000 let, ale mnozí odborníci se shodují, že jde pouze o písemný záznam znalostí, které byly po staletí předávány ústně.
Nejvýznamnější klasická díla ájurvédy vznikla v prvním tisíciletí před naším letopočtem a raném prvním tisíciletí našeho letopočtu. Souhrnně se označují jako velká triáda, která obsahuje:
- Čaraka samhita – pojednání o interní medicíně považované za nejstarší dílo ájurvédy sepsal Čaraka
- Sušruta samhita – jejímž autorem je Sušrúta obsahuje 184 kapitol popisujících 1120 chorob, 700 léčivých bylin a množství chirurgických postupů
- Aštanga hrdaja – v sobě obě předchozí díla spoluje a doplňuje je o popis léčebných technik a nástrojů. Jejím autorem je Vághbata.
Ájurvéda v současné Indii
Na základě prvního celoindického průzkumu o znalosti a používání systémů tradiční medicíny Ayush, který v Indii prováděla Národní statistickou kanceláří (NSSO) v letech 2022 a 2023, lze konstatovat, že ájurvéda je pravděpodobně nejznámějším a nejpoužívanějším systém pro preventivní opatření a léčbu.
Průzkum odhalil plošné znalosti vysoké úrovně o tradičních léčebných postupech, léčivých rostlinách a lécích. Zhruba 80 % domácností má alespoň jednoho člena, který má povědomí o léčivých rostlinách a domácích lécích.
Tato vysoká úroveň povědomí se následně promítá i do výsadního postavení ájurvédy mezi ostatními systémy Ayush (ájurvéda, unani, siddha atd.). Podle údajů tohoto průzkumu 40 až 45 % obyvatel použilo v předcházejících 12 měsících ájurvédu.
Rozšíření a moderní uznání
Ájurvéda v průběhu času významně ovlivnila některé další léčebné systémy. Poznatky se mezi kulturami sdílely a vyměňovaly. V průběhu 80. a 90. let začala Světová zdravotnická organizace postupně uznávat význam tradičních medicínských systémů včetně ájurvédy, což přispělo k jejich širšímu přijetí v západním světě.
Významné osobnosti ájurvédy
- Dhanvantari je v hinduistické tradici pokládán za božskou inkarnaci Višnua a patrona ájurvédské medicíny. Je mytologicky spojován s počátky ájurvédy a uctíván jako božstvo lékařství.
- Nágárdžuna je jméno spojené s významným buddhistickým filozofem (cca 150-250 n.l.) i s pozdějším ájurvédským učencem, kterému jsou připisovány komentáře k medicínským textům včetně Sušruta Samhity.
- Vágbhata, autor Aštanga hrdaja, žil pravděpodobně v období 4.-7. století našeho letopočtu. Jeho dílo je syntézou dřívějších ájurvédských textů včetně Čaraka samhity a Sušruta samhity a dalších prací od jiných předních ájurvédských autorů. Vágbhata významně přispěl k ájurvédské medicíně systematizací a syntézou existujících znalostí, integrací různých přístupů a vytvořením přístupnějšího a komplexního textu.
Ájurvéda jako holistický systém
Zatímco západní medicína často izoluje tělesné systémy, ájurvéda vnímá člověka jako nedělitelný celek, kde zdraví představuje dynamickou rovnováhu všech aspektů bytí.
Celistvý pohled na zdraví
Ájurvéda vychází z předpokladu, že vše je propojeno – tělo ovlivňuje mysl a mysl ovlivňuje tělo. Mezi fyzickým a psychickým neexistuje ostrá hranice. Emoce jako hněv, strach nebo smutek přímo ovlivňují fyziologické procesy – hněv zvyšuje pittu a může způsobit záněty, strach destabilizuje vátu a vede k nervovým poruchám, zatímco dlouhodobý smutek zatěžuje kaphu a oslabuje imunitu.
Stejně tak fyzické faktory mění naši psychiku – dlouhodobá konzumace lehké, suché a nedostatečně výživné stravy zvyšuje vátu, což může vyvolat úzkost, nadměrný strach a neklid, zatímco příliš těžká a tučná strava zvyšuje kaphu, vedoucí k letargii a depresi.
Individuální přístup
Ájurvéda odmítá univerzální řešení. Každá bytost má jedinečnou konstituci (prakrti) určenou specifickým poměrem tří dóš. Ájurvédský lékař tento poměr vyhodnocuje a identifikuje aktuální nerovnováhu (vikrti) pomocí komplexních diagnostických metod včetně pozorování (darshana), dotazování (prashna) a fyzického vyšetření (sparshana), jehož součástí může být i pulzní diagnostika (nádí parikša). Léčebný plán pak zahrnuje přesně ty postupy, byliny a úpravy životosprávy, které tuto konkrétní nerovnováhu navrátí k individuální přirozené rovnováze.
Osmero specializací ájurvédy
Ájurvéda se jako komplexní medicínský systém člení do osmi hlavních oblastí:
- Kája čikitsa – interní medicína
- Šalákja tantra – onemocnění hlavy a krku (ORL a oftalmologie)
- Šalja tantra – chirurgie
- Viša tantra – toxikologie
- Kaumára bhrtja – pediatrie
- Rasájana tantra – regenerační a omlazovací terapie, které zahrnují i aspekty geriatrie
- Vádžíkarana tantra – medicína pro reprodukční zdraví a léčbu sexuální dysfunkce, neplodnosti a afrodiziaka
- Bhúta vidja – léčba duševních, neurologických a duchovních poruch, včetně aspektů moderní psychiatrie
Tato široká struktura naznačuje komplexnost ájurvédy jako medicínského systému a schopnost pokrýt rozsáhlé aspekty lidského zdraví od fyzického těla po nejjemnější aspekty mysli a lidství.
Zdroj: zápisky ze studia AG, https://www.wisdomlib.org/, https://pib.gov.in/PressReleaseIframePage.aspx?PRID=2025076