Ájurvéda: co to je, jak funguje a proč ji vyzkoušet

Ájurvéda je léčebný systém, který vychází z předpokladu, že zdraví závisí na rovnováze mezi tělem, myslí a duchem. Pro její udržení kombinuje výživu, denní rituály, tělové terapie, bylinné formule. Více na mém blogu.
Ájurvéda

Představení ájurvédy

Ájurvéda, tradiční indická medicína, se zabývá zdravím, prevencí nemocí a jejich léčbou, přičemž využívá přírodních a bezpečných látek. Prohlubuje porozumění sobě samému, odhalováním předností a slabin, podporuje naplňování tužeb a cílů. Optimalizuje zdraví na fyzické, mentální a emoční úrovni, jinými slovy vytváří rovnováhu, harmonie a životní štěstí.

Můžete si ájurvédu představit jako interaktivní mapu Google, která Vám zobrazí místo, kde se právě nacházíte. A víte-li, kam toužíte dojít, nabídne Vám několik cest, vedoucích k Vašemu cíli. Ájurvéda poskytuje praktická doporučení, jak se starat o tělo. V současných ájurvédských publikacích bývají uvedeny seznamy prospěšných a méně vhodných potravin, často s příklady jídelníčků. Jídelníček se ájurvédsky ladí dle temperamentu, životního stylu, potíží, životní situace a sezóny. Podobná pozornost by měla být věnována aktivitám neboli rutině. Mezi obecně známé tělesné ájurvédské terapie patří masáž abhyanga, marma terapie, pančakarma a mírnější očista organismu.

Základní principy ájurvédy

Holistický, individuální a preventivní přístup představují nejčastěji zmiňované přednosti ájurvédy. Mnozí si cení minimálních vedlejších účinků ájurvédské léčby a skutečnosti, že tradiční formulky nevyvolávají závislost. Pro mě má hodnotu, že se zabývá současně tělem, duší a duchem.

Ájurvéda se tedy v mnoha ohledech liší od moderní medicíny, která se zaměřuje převážně na potlačení příznaků nemocí, používá chemické léky a invazivní chirurgické zákroky. Ájurvéda hledá a odstraňuje příčiny nerovnováhy, jinými slovy zdravotních problémů. Léčebné protokoly respektují jedinečnost člověka a jsou šetrné. Ájurvéda je v tomto ohledu blížší tradiční čínské medicíně, která při léčbě využívá akupunkturu, byliny a stravu. Oba léčebné systémy přistupují k člověku jako k energetické bytosti.

Odpůrci alternativní medicíny často kritizují ájurvédu jako pseudovědeckou, nebezpečnou a zastaralou. Tvrdí, že ájurvéda nemá pevný vědecký základ a některé její metody a přípravky nebyly dostatečně testovány a prokázány. Zdůrazňují škodlivost ájurvédy, zejména tím, že pacienta odvádí od účinné lékařské pomoci, nebo tím, že obsahuje toxické látky, jako je rtuť nebo olovo. Tvrdí, že ájurvéda je založena na zastaralých a mytických konceptech, jako jsou dóši, které neodpovídají modernímu poznání anatomie a fyziologie.

Dóši, základní energie dle ájurvédy

Pokud pro Vás není neznámý termín ájurvéda, pak pravděpodobně znáte i sanskrtské slovo dóša. Doslovný překlad slova dóša je porucha nebo to, co je náchylné ke zkažení. My ájurvédaři chápeme dóši jako energetický či funkční princip, který řídí a ovlivňuje projevy všeho, co na tomto světě existuje. U každého člověka tyto energie zabarvují fungování těla, mysli a emocí. Jsou predispozicí našich tendencí, nadání a vzhledu.

Tři typy dóš

Váta je energií pohybu. Váty bývají hubené, pružné. Mývají asymetrické rysy. Snadno se nadchnou, nadšení i síla k realizaci je brzy opouští, mluví rychle, jednají rychle (bez velkého přemýšlení), rychle se učí i zapomínají.

Pitta je energií přeměny a transformace. Pitty jsou střední postavy a váhy, mývají šlachovité tělo. Jsou citlivé a reaktivní. Jsou disciplinované, snadno chápou a výtečně se koncentrují.

Kapha je energií stability a soudržnosti. Tělo s převahou kapha dóši bude silné a pevné. Kaphy jsou stálé, mají vynikající dlouhodobou paměť a milují jídlo.

Do života si narozením přinášíme jedinečný poměr dóš: váty, pitty a kaphy. Tento poměr dóš je označován sanskrtským termínem prakrti. Obvykle se překládá jako konstituce. Představuje naši vlastní rovnováhu, od které nás naše chybné volby budou vzdalovat a souladnější chování naopak vracet zpět.

Říká se, že neexistují dva totožné poměry, podobně jako není nikdo, kdo by měl shodný otisk prstů s jiným člověkem. Proto se v ájurvédě neléčí konkrétní nemoc u všech nemocných shodně. Proto ájurvédští lékaři jako součást diagnostiky určují konstituční typ klienta. Konstituci člověka, jeho unikátnímu poměru dóš, se přizpůsobuje strava, životní styl i léčba.

Já jsem typ pitta-váta, což znamená, že mám vnitřní sílu, jsem kreativní, organizovaná a ambiciózní. Trápí mě obavy a strachy. Mývám také tendenci být netrpělivá a frustrovaná, pokud realita neodpovídá mým představám. Vychýlenou vátu poznám sníženou kvalitou spánku, v první řadě časným buzením. Při zvýšení pitta dóši mám sklon k zánětům zejména močových cest a rohovky. Aby oscilace kolem mého rovnovážného nastavení neměla široké rozpětí, cvičím pravidelně jógu, chantuji, maluji a podnikám výpravy do přírody.

Já a ájurvéda aka „jájurvéda“

Ájurvédu považuji za životní filozofii a styl, nejen za léčebný systém. Je to cesta, jak žít vědoměji, souladněji se sebou a svými blízkými, se svým tělem, myslí a duší. Používám v tomto duchu termín „jájurvéda“, který pro mě znamená šťastnější a spokojenější život. Barevný, rytmický, voňavý, štavnatý, poklidný. Život, který si užívám všemi svými smysly. Život, ve kterém realizuji své touhy a naplňuji svá přání.

Podělte se o své zkušenosti s ájurvédou, položte otázku, proklikněte odkazy v článku nebo se přihlaste k odběru novinek.